Slovenské miesta v Ríme – ponuka pre itinerár pútnika

Autor :

Kategória :

Nezaradené

dátum publikovania :

zdieľaj článok :

Pri návšteve Ríma sa každý pútnik, či turista usiluje dostať na tie miesta, kde stoja najvýznamnejšie pamiatky. Tak je tomu aj vo Svätom roku, ktorý aktuálne prežívame. Najvýznamnejšími miestami pre nás veriacih sú baziliky, ktoré majú počas svätého roka odmurované tzv. sväté brány. Nimi prechádzame, aby sme naznačili, že sme sa rozhodli ísť za Ježišom, ktorý je bránou k Otcovi. To však nepredstavuje len jednoduchý úkon kráčania, ale znamená to priľnutie k obsahu evanjelia. Lebo ten miluje Otca, kto plní jeho vôľu a Jeho vôľa je, aby sme boli svätí ako je On svätý, aby sme boli dokonalí ako je On dokonalý.

Pri pútnickom prechádzaní Večným mestom by sme si však mohli okrem tých najvýznamnejších bodov našej púte všimnúť aj miesta, ktoré sú osobitne spojené so Slovákmi a ich pôsobením v Ríme. Pre niekoho to možno bude pripomenutím toho, čo navštívil v deväťdesiatych rokoch po páde komunizmu, pre iného zástavka na miestach nových, nepoznaných a predsa tak významných pre naše korene a našu existenciu. Preto vám na našich stránkach ponúkame krátky itinerár pre slovenského pútnika v Ríme.

Pápežský slovenský ústav a kolégium sv. Cyrila a Metoda v Ríme 

(predtým Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda)

Táto slovenská inštitúcia sa nachádza v severozápadnej časti mesta Rím, mezi štvrťami La Giustiniana a La Storta. Je ľahko dostupná železnicou FL 3 zo staníc Roma – San Pietro, alebo Valle Aurelia (prestupná stanica Metro A), Ostiense, Tiburtina. Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda bol založený piatimi slovenskými kňazmi 26. decembra 1959. Jeho hlavnou úlohou bolo reprezentovať Slovákov pred Svätým stolcom a zastrešovať celú činnosť slovenského katolíckeho exilu. Súčasťou domu bolo slovenské gymnázium, ktoré viedli slovenskí saleziáni a vydavateľstvo, ktoré pripravovalo náboženskú literatúru, časopisy a najmä vydanie Svätého Písma. Z Ústavu sa koordinoval život slovenských katolíckych farností v slobodnom svete (slovenské farnosti v Európe) a starosť o slovenských pútnikov.  Prvým direktorom Ústavu bol pápežský prelát Mons. ThDr. Štefan Náhalka. Ale žili a pracovali v ňom i ďalšie významné osobnosti slovenského exilu: Mons. A. Botek, Mons. J. Vavrovič, Mons. J. Tomko, Mons. D. Hrušovský, Mons. Š Vrablec, Don Ľudovít Macák SDB, Don Augustín Nádaský SDB, Don Andrej Paulíny SDB, Don Jozef Kočík SDB, Don Rafael Černý SDB, Don Ernest Macák SDB ako i mnohé slovenské rehoľné sestry zo Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky a neskôr i z Kongregácie milosrdných sestier sv. Vincenta de Paul – satmárok.

Dnes dom slúži pre slovenských kňazov, ktorý sú v Ríme na postgraduálnych štúdiách (kolégium) a ako slovenské duchovné centrum v Ríme pre slovenskú rímsku komunitu i ako zázemie pre slovenských pútnikov prichádzajúcich do Ríma. K dispozícii je kostol (možnosť slávenia sv. omše) a spoločenská sála. Pútnici si môžu pozrieť aj pamätnú izbu kardinála Jozefa Tomka. Dom možno navštíviť po dohode s vedením domu (Stanica železnice FL 3 La Giustiniana, alebo La Storta, autobus MHD – červený, č. 201), všetky cestovné lístky z mesta – ATAC platia aj pre túto zónu).

Adresa: Via Maria Domenica Brun Barbantini, 31, 00123 Roma

Mail: info@kolegiumrim.sk

Web: www.kolegiumrim.sk 

Bazilika sv. Klementa na Via Labicana

Bazilika sv. Klementa má pre Slovákov v rámci mesta Rím osobitným význam. Je to miesto kde bol v roku 869 pochovaný sv. Konštantín-Cyril, brat sv. Metoda. Súčasná bazilika stojí na pozostatkoch antických rímskych stavieb a neskoršom mitreu – pohanskom chráme, ktorý bol zasvätený bohovi Mitrovi. V podzemí možno navštíviť priestory rímskeho domu a v podzemnej bazilike aj miesto, kde bol pochovaný sv. Cyril. Od roku 1952 sa nad jeho hrobom týči slovenský oltár, ktorý darovali americkí Slováci. V Bazilike sa nachádza aj vzácna mozaika v apside, oltár a „chór s dvomi ambonami“, ktorý predstavuje typický stavebný prvok starokresťanských bazilík v Ríme. V bočnej lodi baziliky je od roku 1880 kaplnka zasvätená sv. Cyrilovi a Metodovi s freskami znázorňujúcimi udalosti z ich pobytu v Ríme. V átriu baziliky sa nachádza symbolický sarkofág hrobu so slovenskými a hlaholskými nadpismi. Do podzemia baziliky sa platí vstupné.

Bazilika je otvorená v čase od 9.00-12.30 a od 14.00-18.00 každý deň, v nedeľu od 12.00-18.00. 

Adresa: Via Labicana, 95, 00184 Roma

Mail: segreteria@basilicasanclemente.com

Web: www.basilicasanclemente.com 

Bazilika sv. Praxedy

Táto významná starokresťanská bazilika sa nachádza na Eskvilíne, ktorý je jedným z rímskych vŕškov. Bazilika je určená ako slovenský kostol v rámci itinerára Európa v Ríme (Iter Europaeum), ktorý predstavuje 28 kostolov spojených so štátmi Európskej únie. Bazilika stojí na mieste domu rímskeho senátora Pudensa (spomína ho sv. Apoštol Pavol v Liste Timotejovi: Tim 4, 21), ktorý sa obrátil na kázanie sv. Pavla. Obe Pudensove dcéry sv. Praxeda a sv. Pudenciána sa stali veľkými dobrodinkami kresťanského ľudu za čo zaplatili vlastným životom. Bazilika s nenápadným vchodom, neďaleko od Baziliky Santa Maria Maggiore, v sebe ukrýva viacero významných historických pamiatok, pri ktorých sa oplatí zastaviť a zotrvať v tichej modlitbe. V priľahlom kláštore pobývali počas svojho pobytu v Ríme naši vierozvestovia sv. Konštantín-Cyrila a Metod o čom svedčí aj tabuľa na priečelí baziliky. Baziliku spravujú otcovia benediktíni nepretržite od roku 1198. Bazilika je otvorená v čase od 9.00-12.30 a od 15.00-18.00 každý deň. 

Adresa: Via di Santa Prassede 9/a, 00184 Roma

Slovenský historický ústav v Ríme

SHÚR bol zriadený zákonom NR SR v roku 2013 ako výskumná inštitúcia, ktorá sa zaoberá vzťahmi medzi Slovenskom a Svätým Stolcom z historického hľadiska.  Súčasné sídlo SHÚR sa nachádza v byte, v ktorom viac ako 24 rokov býval slovenský kardinál Jozef Tomko. Tu si možno pozrieť stálu expozíciu fotografií a niektorých predmetov zo života kardinála Tomka a oboznámiť sa bližšie aj s činnosťou SHÚR. Byt slúži na vedeckú reprezentáciu Slovenska pred inými inštitúciami tohoto typu, ktoré pôsobia v Ríme. Priestory SHÚR na Via della Conciliazione 44 možno navštíviť po dohode s vedením (len menšie skupiny). 

Adresa: Via della Conciliazione, 44, 00193 Roma

Mail: tajomnik@shur.sk

Web: www.shur.sk

Chiesa dei Santi Nomi di Gesù e Maria na Via del Corso – Kostol svätých mien Ježiša a Márie na Via del Corso 

Tento nenápadný kostolík na jednej z najvýznamnejších obchodných ulíc mesta Ríma je tiež spätý so Slovenskom. Je v ňom pochovaný rodák zo Spišskej Starej Vsi brat Alojz Mária od Ukrižovaného Ježiša (vlastným menom Andrej Chmeľ). Brat Alojz Mária zomrel na následky ochorenia štítnej žľazy ani nie 36 ročný v Ríme dňa 16. augusta 1939 ako člen Rehole bosých augustiniánov. Jeho život vynikal čnosťami, modlitbou a obetou vlastného utrpenia ukrižovanému Ježišovi. S bratom Alojzom Mariou od Ukrižovaného Ježiša bol začatý proces blahorečenia 7. apríla 1997 a momentálne mu je priznaný titul „Boží sluha“. Kostol Gesù e Maria slúžil v minulosti ako kostol slovenskej misie v Ríme. Kostol je otvorený v čase od 9.00-12.30 a od 15.00-19.30 každý deň.

Adresa: Via del Croso, 45, 00187 Roma

Slovenská katolícka misia v Ríme – Chiesa di San Girolamo della Carità

Jej počiatky možno vidieť už v tzv. Slovenské katolícke ústredie v Ríme vedenom od päťdesiatych rokov minulého storočia Mons. ThDr. Antonom Botekom. V jeho práci prostredníctvom Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda pokračovali Mons. Štefan Náhalka, Mons. Dominik Hrušovský či Mons. Štefan Vrablec. Po roku 1989, keď narastal počet rodákov prichádzajúcich do Ríma, vytvorilo sa spoločenstvo veriacich a dozrievala myšlienka, aby pastorácia Slovákov v Ríme nadobudla oficiálnu formu. Tak sa stalo v roku 2005 keď bola oficiálne zriadená Slovenská katolícka misia v Ríme. Počas pobytu v Ríme sa možno zúčastniť na nedeľných svätých omšiach SKM v slovenskom jazyku. Dospoločenstva sú pozvaní všetci, čo hľadajú v Ríme slovenské zázemie. Sväté omše sa slávia každú nedeľu o 17.00 v Kostole San Girolamo della Carità. Vstup do kostola je možný v čase od 16.30 – 17.00 hod. 

Adresa: Via di Monserrato, 62A, 00186 Roma

Mail: katolickamisiarim@gmail.com

Web: www.skmrim.sk

Zaujíma Vás niečo, čo ste na našej stránke nenašli?

V prípade akýchkoľvek otázok súvisiacich s Pápežským Slovenským kolégiom alebo s Pápežským Slovenským ústavom sv. Cyrila a Metoda nás neváhajte kontaktovať.